Kalender


2018

6/1
Internationell coachutbildning - GÖTEBORG  – Gabriel

12-14/1
Uttagningsläger Challenger projektet 
– Bosön / STOCKHOLM – Noel

19-20/1
NM – Nordiska Mästerskapet - HELSINGFORS – Noel, Melissa, Adem

9-11/2
Camp 2, Challenger projektet 
- Malmö  - Noel

3/3
Billes Cup – Billesholm, Alla minior, kadett, junior, senior nybörjare & minior, kadett avancerade. – Gabriel, Saichon + laget.

10/3
Dutch Open
- Eindhoven/Holland - Noel, Melissa, Adem, Albert, Nicky

22-25/3
SM Veckan
- SKELLEFTEÅ – Noel

4-7/4
World Taekwondo Qualification Tournament for the Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games
– Hammamet / Tunisien

7-14/4
Junior VM
– Hammamet / Tunisien

21-22/4
Årsmöte –
Bosön / Lidingö

28/4
Malmö Open
– Alla, nybörjare och avancerade. – Gabriel,

5-6/5
Läger Hässleholm –
Alla, nybörjare och avancerade både i kamp och teknik.

8-14/5
Senior EM
– KAZAN

18-20/5
Challengers camp 4
(Förbundets talangsatsning har läger på klubben, all vanlig träning utgår.)

25-27/5
Klubb läger med övernattning kursgård i Bjärnum
– (Alla som anmält sig.)

6/6
Gradering vårterminen 2018
– (Alla)

25/8
WT Coachseminar – Trelleborg

31/8 – 2/9
Landslagsläger & Challenger – Landskrona

15/9
Krona Cup - Helsingborg, GA-Hallen

14-16/9
Polish Open – Warsawa
(Challengers)

22/9
Svenska Cupen 1
(Elitsatsande) – Malmö

6 -7/10
Riga Open
( Challengers)

2-20/10
Buenos Aires 2018 Youth Olympic Games

11-14/10
Presidents Cup – LAS VEGAS

13/10
Svenska Cupen 2
– (Borlänge – topp & talang.)

17-24/10
Läger Challengers – Gran Canaria

26/10 – 4/11
Höstlov – Träning som vanligt.

8-11/11
U21 EM
- (Warsawa)

17/11
Svenska Cupen 3
– (Göteborg –  topp & talang.)

8/12
SM
-  Helsingborg – ( topp & talang.)

15/12
Gradering hösttermin
– (Alla)

15/12 
Avslutning hösttermin, Julfest
– (Alla)

2019

Preliminärt Schema landslag 2019

Landslagsledningen rekommenderar / Obligatoriskt / Challengers

Kadett VM – saknas info
Kadett EM – saknas info
Junior EM – saknas info
Senior EM – 15–19 maj – Manchester
U-21 – saknas info
EM Olympiska viktklasser – saknas info
Svenska Cuper 2019 – saknas info
SM 2019 – saknas info.

G-klass deltagande på minst 3st före deadline innan mästerskap.

Januari
2–6 Träningsläger Tyskland – Challengers.

Februari

3 Cypress Open – Larnaca.
4–9 Presidents Cup – Antalya
11–14 Turkish Open – Antalya
22–24 Landslagsläger – Stockholm.
25–27 US Open – Las Vegas.

Mars
2–3 Sofia Open – Sofia.
8–10 Dutch Open – Eindhoven.
15–17 Beligan Open – Lommel.
22–23 Landslagsläger – Skåne.
28 European Club Championship – Thessaloniki
29–30 German Open – Hamburg.

April

5–7/4 Spanish Open – Castellon.
12–14/4 Ukraina Open – Kharkiv.

Maj
15–19/5 Senior EM – Manchester

Juni
14–15 Challengers / ungdomsledare utbildning – Skåne.

Juli
Korea Open – Chuncheon

Augusti
Galeb summercamp – Belgrad

September
6–8 Landslagsläger – Skåne
14 Polish Open – Warsawa
Svenska Cupen 1
28–29 Russia Open -

Oktober
5–6 Riga Open – Riga
18 Greece Open – Aten
Svenska Cupen 2

November
1–3 Landslagsläger – Stockholm
9 Croatia Open – Zagreb
15–17 French Open – Paris
Svenska Cupen 3
Träningsläger med GB Team – Manchester

December
SM

2020

May 21-24 Vejle, Denmark Vejle 2020 World Taekwondo Poomsae Championships G-8

July 24 – August 9 Tokyo, Japan Tokyo 2020 Olympic Games G-20

August 25 – Sept.6 Tokyo, Japan Tokyo 2020 Paralympic Games N/A

TBD TBD 2020 World Taekwondo Junior Championships G-6

December 4-5 Tunis, Tunisia Tunis 2020 World Taekwondo Grand-Prix Final G-8

December 7-8 Tunis, Tunisia Tunis 2020 World Taekwondo Team Championships

  • Kommande Events